Ateş ve Su – Nasıl oynanır?

ateş ve su

ateş ve su

Türkiye’de ateş ve su gibi video oyunları, mekansal yönelim, hafıza oluşumu ve stratejik planlamadan sorumlu beyin bölgelerinde ve ince motor becerilerinin artmasına neden oluyor. Bu, Max Planck İnsani Gelişme Enstitüsü ve Charité Üniversitesi Tıp St. Hedwig-Krankenhaus’ta yapılan yeni bir çalışmada gösterilmiştir. Video oyunlarının olumlu etkileri, psikiyatrik bozuklukları hedef alan terapötik müdahalelerde de geçerli olabilir.

Oyunu Nasıl Oynanır?

Berlin’deki bilim adamları, video oyunlarının beyni nasıl etkilediğini araştırmak için yetişkinlerden iki ay boyunca günde 30 dakika süreyle “ateş ve su” video oyununu oynamalarını istedi. Bir kontrol grubu video oyunları oynamadı. Beyin hacmi, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) kullanılarak ölçüldü. Kontrol grubuna kıyasla video oyun grubu, beynin sinir hücrelerinin hücre gövdelerinin bulunduğu gri maddede artışlar gösterdi.

Bu plastisite etkileri sağ hipokampus, sağ prefrontal korteks ve serebellumda gözlendi. Bu beyin bölgeleri, uzamsal gezinme, hafıza oluşturma, stratejik planlama ve ellerin ince motor becerileri gibi işlevlerle ilgilidir. En ilginç olanı, katılımcılar video oyununu oynamak için daha fazla istek duydukça bu değişiklikler daha belirgindi.

Bilim adamları ateş ve su çalmanın sizi daha zeki yapabileceğini veya en azından mekansal yönelim, hafıza oluşumu ve stratejik planlamadan sorumlu beyin bölgelerinde artışlara neden olabileceğini keşfettiler. Bu görüntü, ateş ve su video oyunundan uyarlanmıştır. Aşağıda verilen kredi.

“Önceki çalışmalar video oyuncularının beyin yapısında farklılıklar göstermiş olsa da, bu çalışma video oyunları ile hacimsel beyin artışı arasındaki doğrudan nedensel bağlantıyı gösterebilir. Bu, belirli beyin bölgelerinin video oyunlarıyla eğitilebileceğini kanıtlıyor ”diyor Max Planck İnsani Gelişme Enstitüsü Yaşam Süresi Psikolojisi Merkezi’nde kıdemli bilim insanı olan çalışma lideri Simone Kühn. Bu nedenle Simone Kühn ve meslektaşları, şizofreni, travma sonrası stres bozukluğu veya Alzheimer demansı gibi nörodejeneratif hastalıklar gibi beyin bölgelerinin değiştiği veya küçültüldüğü zihinsel bozuklukları olan hastalar için video oyunlarının terapötik açıdan faydalı olabileceğini varsayıyorlar.

Charité Üniversitesi Tıp St. Hedwig-Krankenhaus’taki çalışmanın ortak yazarı olan psikiyatrist Jürgen Gallinat, “Birçok hasta video oyunlarını diğer tıbbi müdahalelerden daha kolay kabul edecek” diye ekliyor. Ruh sağlığı sorunları olan hastalarda video oyunlarının etkilerini araştırmak için daha ileri çalışmalar planlanmaktadır. Travma sonrası stres bozukluğunun tedavisinde video oyunlarının etkileri üzerine bir araştırma şu anda devam etmektedir.

Beyincik kontrol ve denge için kullanılırken, hipokampus uzun süreli anıların oluştuğu yerdir.

Bu nedenle, tüm zamanların en iyi 3B platform oyunlarından biri olan ateş ve su oyunu, Alzheimer’ı önlemeye ve yaşlıları daha hareketli ve sabit tutmaya yardımcı olabilir.

Araştırma, bir ortamda en iyi şekilde nasıl gezinileceğini öğrenmesi gereken beyinde bilişsel haritalar oluşturmaya ve gri maddenin tüm işlevini artırmaya yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Araştırmacılar, “bireysel farklılıkların yaşlı yetişkinlerde 3D platform eğitiminin başarılı bir şekilde tamamlanmasına nasıl katkıda bulunabileceğini” ele almak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu sonucuna vardı, ancak sonuçlar video oyunlarının hafıza ile mücadeleye ve ilgili beyin problemlerini kontrol etmeye nasıl yardımcı olabileceğine dair olumlu bir resim çiziyor. .

Bu tür bulgular potansiyel olarak özellikle yaşlı insanların beyin sağlığını iyileştirmek için oyunların geliştirilmesine yol açabilir.

Araştırma, ateş ve su gibi mevcut Nintendo vuruşlarının daha iyi gri maddeye yol açacağını önermiyordu, ancak denemenin bir zararı olmadığını düşünüyoruz.